Benner
   
Muhsin Abdulhussein Al-Dhalimi ( Professor )
College Medicine - General Medicine
[email protected]
009647801241806
 
 
 
QUALIFICATIONS: - M.B.Ch.B, Good Average ranking 10th amongst 287, College of Medicine,University of Baghdad, 30/6/1990. - D.V.D. (Diploma in Dermatology and Venereology) College of Medicine,University of Baghdad, 1998. - F.I.C.M.S. (Fellowship of Iraqi Committee for Medical Specialization) in Dermatology and Venereology, 1998. - C.A.B.S (Colleague of Arab Board Committee for Medical Specialization) in Dermatology and Venereology, 1999 - Diploma in laser applications in dermatology, Institute of laser for post-graduate studies- University of Baghdad, 2004. POSTS HELD SINCE QUALIFICATIONS: 1. from 1/9/1990 to 1/9/1992: 2 years rotating resident physician- Al-Najaf Teaching Hospital, Najaf- Iraq 2. from 8/9/1992 to 8/7/1993: Demonstrator and Research fellow in the dept. of pharmacology. College of Medicine, Baghdad University, involved in teaching practical pharmacology hours to 3rd year medical students. 3. from 13/7/1993 to 22/9/1994: the same job in the College of Medicine-University of Kufa- Iraq. 4. from 22/9/1994 to 9/12/1998: registrar in the dept. of Dermatology and Venereology, Medical City Teaching Hospital, Baghdad. 5. from 28/12/1998 till now: senior in Dermatology and Venereology. Al-Najaf Teaching Hospital, Najaf. 6. from 3/1/1999: lecturer of Dermatology and Venereology, College of Medicine, Kufa University. 7. from 24/4/1999 till now; head of dept. of Dermatology and Venereology, College of Medicine, Kufa University. 8. From 14/12/2001- 14/9/2008 Assis. Prof. Dermatology and Venereology, College of Medicine, Kufa University. 9- The manager of the Kufa training center for Board students of the Iraqi council of dermatology and venereology since 2004. 10- The manager of the Kufa training center for Board students of the Arabic council of dermatology and venereology since 2008. 11- Professor of Dermatology since 14/9/2008. 12- From 24/9/2008 till 28/11/2011, Vice president for scientific affairs – University of Kufa- Iraq. 13- Consultant in Dermatology since 2010 13- From 28/11/2011- till now prof. of dermatology and manager of training centre for Board students for Arabic and Iraqi board of dermatology.